Naslovna Društvo Čačani zabrinuti gde je završio otpad iz Potpećkog jezera

Čačani zabrinuti gde je završio otpad iz Potpećkog jezera

689

Dragan Bisenić Foto: Medija centar beograd

Danas smo dobili definitivnu potvrdu da je 10. 000 tona smeća iz Potpećkog jezera deponovano na regionalnu deponiju „Duboko“ čiji je kapacitet veoma ograničen, rekao je odbornik GG „Čačak je naš“ , Dragan Bisenić.

Prema njegovim rečima, bez daljeg širenja deponije “Duboko”, odlaganje otpada na nju se meri u mesecima.

“Građani Čačka su u pomenutu deponiju uložili poprilična sredstva i naravno da moraju biti obavešteni kako i na koji način se ona koristi. Ono što tražimo od gradonačelnika Miluna Todorovića i njegove pomoćnice za zaštitu životne sredine, Mirjane Đoković je da našu javnost obaveste da li su dali saglasnost na ovakvo rešenje ovog ekološkog problema i šta se sa istim planira u budućnosti”, naveo je on.

Bisenić je izrazio bojazan da se ovako olako rešenje može primeniti i u budućnosti čime bi deponija posredno postala zajednička sa svim opštinama iz donjeg toka Lima i iz Crne Gore.

“Znamo da svaki veći vodostaj donosi otpad u jezero i stalnim odlaganjem na deponiju ‘Duboko’ dovodimo u pitanje njen rok trajanja, a time i rešenje za odlaganje smeća iz našeg Čačka”, zaključio je Bisenić.

Povodom Bisenićevih tvrdnji da će smeće iz Potpećkog jezera ugroziti odlaganje otpada iz Čačka pozvali smo za komentar pomoćnicu gradonačelnika za zaštitu životne sredine Mirjanu Đoković koja za Nova.rs kaže da je ovu odluku donela Vlada Republike Srbije.

Mirjana Đoković Foto: Privatna arhiva

“Radi se na proširenju tela deponije, za to je resorno ministarstvo opredelilo sredstva i mi ne možemo da remetimo taj koncept”, istakla je ona i dodala da je na odbornicima opozicije da iznose svoje stavove.

Inače, gradonačelnica Užica dr Jelena Raković Radivojević sastala se u decembru sa ministarkom zaštite životne sredine Irenom Vujović . Povod je bio potpisivanje ugovora kojim je Gradu Užicu dodeljeno 96 miliona dinara za proširenje i stabilizaciju dela deponije “Duboko”.

“Zahvaljujući Vladi Republike Srbije i Ministarstvu za zaštitu životne sredine Grad Užice će rešiti problem klizišta i nedostajućeg prostora na deponiji ‘Duboko’ za neki budući period”, navela je ovim povodom gradonačelnica i dodala da će narednih godina na deponiju stići značajno veće investicije.

Radovi na deponiji planirani su za tekuću godinu.

Regionalna deponija Duboko kod Užica puštena je u rad 2011. godine i obezbeđuje ekološko odlaganje otpada za građane devet opština – Užica, Čačka, Požege, Lučana, Čajetine, Ivanjice, Arilja, Bajine Bašte i Kosjerića.

NEMA KOMENTARA