Zdravstveni radnici u Čačku i lokalni privrednici ne žele više da veruju obećanjima države da će se graditi nova bolnica, već su sami krenuli u akciju prikupljanja novčanih sredstava kako bi se postojeća zgrada dovela u pristojno stanje. Najkritičnija su odeljenja hirurgije i laboratorije gde podovi praktično više ne postoje ili se sa plafona izliva kanalizacija.
Ovo je skoro svakodnevica u laboratoriji čačanske bolnice gde se fekalije izlivaju sa plafona, dok podovi na najvećem odeljenju – hirurgiji skoro da ne postoje.
„Ova odeljenja su, zaista, u veoma lošem stanju. Bolnica je stara 40 godina i ovo je prva rekonstrukcija podova. Podovi u ovakvom stanju onemogućavaju i nas da radimo, ali i prave smetnju pacijentima prilikom kretanja, kada treba da ustanu iz kreveta, da odu do toaleta. Mogu da se poklizaju, da padnu i da naprave još veći problem od onog zbog čega se nalaze na lečenju“, rekao je dr Dejan Dabić, zamenik direktora Opšte Bolnice.
A biće možda da se Čačani nisu obratili na pravu adresu, odnosno tamo gde se odlučuje. Prilikom nedavne posete predsednika Srbije Užicu, rešeni su skoro svi problemi u tamošnjem zdravstvenom centru koji bi trebalo da preraste u peti Klinički centar u Srbiji. Predočene su i brojke: Rekonstrukcija i dogradnja Zdravstvenog centra Užice koštaće 80 miliona evra.
Rešeni da više ne čekaju i mole čačanski privrednici pokrenuli su akciju prikupljanja sredstava za rekonstrukciju podova hirurgije. Odziv je za sada više nego solidan pa bi bar ovaj deo bolnice uskoro mogao da dočeka bolje dane.
Prvi čovek Gradskog odbora Narodne stranke dr Aleksandar Radojević podseća da je bivšem direktoru bolnice sugerisao da ne cepa Zdravstveni centar na Bolnicu i Dom zdravlja i da ne dozvoli demontažu i prodaju opreme u staro gvožđe Transfuzije, uz svođenje lekara specijalista transfuziologije na službenike za trebovanje krvi iz Beograda, a dobrovoljne davaoce krvi ponizio do te mere da utorkom od 10-14 časova daju krv u starom autobusu na trgu, koja se potom vozi u Beograd.
-Nije to prihvatio kao ni upozorenja da ostajemo bez zdravstvenih radnika i da su hitno potrebne specijalizacije i subspecijalizacije. Kada sam rekao da bolnicu srozavaju na nivo kozmetičkog centra, a lekare i sestre organizaciono i suštinski ponižavaju, dočekano je od rukovodstva bolnice, a i vlasti, kao zlonamerno upozorenje. Totalno pogrešna zdravstvena politika u poslednjih 10 godina, što od strane bišeg vd direktora Rada Miloševića , što od čačanske vlasti oličene u koaliciji Nove Srbije, SNS-a i SPS-a, koji su zbog uskih ličnih i partijskih interesa ignorisali dobronamerna upozorenja, imamo kao rezultat današnje katastrofalno stanje zdravstva u Čačku, u poređenju sa nam susednim Užičanima. Užice se oduprlo pritiscima, jer nisu brinuli o svojim foteljama, već o zdravstvenom centru i pacijentima. Jedina svetla tačka u poslednjih par godina je lični angažman privrednika, a pošteno, i sadašnjeg gradonačelnika, u pogledu opremanja čačanske bolnice,koji su i sada spremni da priskoče u pomoć. I na kraju, posebno bih uputio pohvale na račun mladih doktora i medicinskih sestara koji su dali svoj ogroman doprinos čačanskom zdravstvu, tako što su danonoćno radili u borbi protiv Kovid-a 19, i time priskočili u pomoć svojim starijim kolegama, kaže dr Radojević.
izvor, ozonpress.net