Naslovna Mozaik Dogodilo se na današnji dan, 25. januara

Dogodilo se na današnji dan, 25. januara

1107

1579 – Severne nizozemske pokrajine Holandija, Zelandija, Utreht, Gelderlend, Frizija, Groningen i Overajsel proglasile su Utrehtsku uniju radi suprotstavljanja španskoj vlasti. Unija se 1581. otcepila od Španije, a Vestfalskim mirom 1648. dobila nezavisnost i potom prihvatila naziv Holandija prema najvećoj i najbogatijoj provinciji.

1759 – Rođen je škotski pesnik Robert Berns (Burns), poslednji veliki pesnik koji je pisao na škotskom dijalektu. Nastavio je i do savršenstva doveo tradiciju škotske narodne poezije („Tam O’Šanter“, „Uprkos svemu“).

1831 – Poljski parlament (Sejm) proglasio je nezavisnost Poljske i svrgnuo ruskog cara Nikolaja I s poljskog prestola. Veliki deo Varšavskog vojvodstva, pod nazivom Poljsko kraljevstvo priključen je 1815. Rusiji, a ruski car postao je i kralj Poljske. Rusi su u septembru ugušili poljski ustanak, ukinut je ustav i raspušten Sejm.

1878 – U rusko-turskom ratu potopljen je turski brod nakon što su ga Rusi pogodili torpedom. To je bio prvi brod pogođen i potopljen tim podvodnim oružjem.

1882 – Rođena je engleska književnica Adelina Virdžinija Vulf (Adeline Virginia Woolf), autor psiholoških romana u kojima je koristila tehniku unutrašnjeg monologa i „toka svesti“. Ubraja se među najbolje engleske romanopisce 20. veka. U nastupu depresije izazvane Drugim svetskim ratom, izvršila je samoubistvo 1941. („Izlet na svetionik“, „Gospođa Delovej“, „Talasi“).

1899 – U Požarevačkom zatvoru je umro srpski revolucionar i publicista Vasa Pelagić, jedan od prvih pobornika ideje socijalizma u Srbiji i na Balkanu. Bio je plodan i popularan pisac, a radovi objavljeni za njegovog života štampani su u 250.000 primeraka.

1904 – U Beogradu je počeo izlaziti dnevni list „Politika“, čiji je osnivač i prvi urednik bio Vladislav Ribnikar.

1919 – Osnovana je Liga naroda, preteča Ujedinjenih nacija.

1924 – U francuskom gradu Šamoni otvorene su prve zimske Olimpijske igre.

1942 – Tajland je u Drugom svetskom ratu objavio rat Velikoj Britaniji i SAD.

1947 – Umro je najpoznatiji američki gangster Al Kapone (Capone). Organizator podzemlja u Čikagu i šef jednog od najvećih gangsterskih gangova, bio je u zatvoru (1931-39) zbog utaje poreza.

1961 – Predsednik SAD Džon Kenedi (John Kennedy) održao je u Stejt departmentu u Vašingtonu prvu konferenciju za novinare koju je televizija prenosila uživo. Kenedi je odgovorio na 31 pitanje.

1971 – General Idi Amin je vojnim udarom oborio s vlasti predsednika Ugande Miltona Obotea i potom se proglasio za predsednika.

1978 – Umro je srpski pisac Skender Kulenović, član Srpske akademije nauka i umetnosti, autor poeme „Stojanka majka Knežpoljka“. Posle Drugog svetskog rata bio je direktor drame u sarajevskom pozorištu i urednik beogradske izdavačke kuće „Prosveta“.

1983 – Kineske vlasti su preinačile u doživotnu robiju smrtnu kaznu izrečenu istog dana 1981. Mao Cedungovoj (Zedong) udovici Đang Ćin (Jiang Qing).

1987 – Umro je istaknuti srpski slikar Predrag Peđa Milosavljević, član Srpske akademije nauka i umetnosti. Međunarodnu reputaciju stekao je 1937. na izložbi u Parizu kada je dobio „Gran pri“. Napisao je eseje „Između trube i tišine“ i dramu „Zopir“.

1991 – Skupština (Sobranje) Makedonije, jedne od republika SFR Jugoslavije usvojila je deklaraciju o nezavisnosti i platformu za pregovore o budućnosti Jugoslavije.

1996 – Parlamentarna Skupština Saveta Evrope primila je Rusiju u članstvo te organizacije i pored oštrih kritika zbog ruskog vojnog angazžovanja u Čečeniji.

1997 – Od teških povreda zadobijenih prilikom pokušaja samoubistva 16. januara, na Vojnomedicinskoj akademiji u Beogradu umro je srpski književnik i bivši potpredsednik Republike Srpske Nikola Koljević.

1999 – U seriji zemljotresa u Kolumbiji, koji je pogodio regiju uzgajivača kafe, poginulo je oko 2.000 ljudi, a stotine hiljada ostalo je bez domova.

2002 – Umrla je Doroti Karington, britanska istoričarka, antropolog i književnica poznata po svojim knjigama o ostrvu Korzika gde je živela.

2005 – U stampedu tokom hodočašća ka hramu boginje Mande Devi na zapadu Indije, poginulo je najmanje 258 hindustičkih hodočasnika, uključujući žene i decu.

2006 – Na prvim parlamentarnim izborima na teritorijama pod palestinskom upravom pobedilo je Islamski radikalni pokret Hamas, koji je formirao novu vladu na čelu je istaknuti lider tog pokreta Ismail Hanije.

2010 – Stradalo je svih 89 putnika kada se avion „Etiopijan erlanjza“ srušio u Sredozemno more samo nekoliko minuta po poletanju sa aerodroma u Bejrutu.

2011 – Antivladine demonstracije u Egiptu koje su počele mirno, pretvorile su se u sukob demonstranta i policije, uz bacanje kamenica i upotrebu suzavca I vodenih topova. Označavaju početak prviog talasa Egipatske revolucije, koja je na kraju dovela do smenjivanja Hosnija Mubaraka posle skoro 30 godina vlasti.

2015 – Umro je Demis Rusos, grčki pop i rok pevač, koji je svetsku slavu stekao sedamdesetih hitovima „Forever and ever“, Goodbye my love, goodbye“ , „Velvet morning“, „Someday somewhere“, „Quand je t’aime“. Bio je član rok grupe „Afroditino dete“, kao i čuveni grčki kompozitor i muzičar Vangelis.

2015 – Preminuo je Pavle Minčić, glumac, satiričar, humorista, pevač i pijanista. Ostvaro je zapažene uloge u komadima „Jaje“, „Olovka piše srcem“,“Tužna je nedelja“,“Revizor“, „Dnevnik jednog ludaka“. Generacije će ga se sećati po ulozi ; Paje u dečijoj seriji „Na slovo, na slovo“.

IZVOR: BETA

NEMA KOMENTARA