Telom ću braniti svoje domaćinstvo (FOTO, VIDEO)

630

Izgradnja autoputeva od Preljine ka Požegi i Pojatama donela je brojne probleme meštanima čačanskih sela. Osim na uništene puteve i prašinu, meštani su se žalili na niske cene otkupa zemljišta i kuća, o čemu će odlučivati i sud. U ovom trenutku najveći problem za meštane su gradnje asfaltnih baza koje se grade u blizini kuća.

Porodica Božović više od 70 godina živi u Preljini. Sve što su zaradili ulagali su u svoje domaćinstvo i širili ga uz sve državne dozvole. Ali od nekadašnjeg zelenila i idile danas nema ništa. Komšije su im kamioni, fabrika betona a od skoro i asfaltna baza.

Sve objekte što vidite u ovom dvorištu su legalni. Dedina kuća izgrađena je 1954. sa ondašnjom građevinskom dozvolom, tako da sam ja svoj na svome. Ovo okolo ništa nije postojalo dok nisu došla gospoda Rakićevići uz pomoć Velimira Ilića. Počeli su da grade asfaltnu bazu krijući. Ja i moja supruga smo bili zaposleni u Cempromu, vidimo šta se radi, ali kriju. Vlasnik Cemproma mi je ponudio otkup, ali to je bila čista farsa da bi dobili na vremenu. Sve asfaltne baze, u celoj Srbiji, su van naselja, nigde kuće nema uz asfaltnu bazu. Na svakom objektu mora da ima 20 procenata zelene površine. To zakon zahteva. Ovde nema ni jedne jedine travke u krugu Cemproma. To niko ne reaguje, to je javašluk. Reku Dičinu su uništili, promenili su tok reke, ali svi ćute„, navodi Dragan Božović, čija se kuća danas graniči sa firmom Cemprom, dok su sa donje strane, tik uz kuću, bučni pogoni za proizvodnju betonskih bandera.

Urbanističkim planovima iz 2016.godine zona Preljine predviđena je za porodično stanovanje i poslovni prostor, ali ne i  za pogone teške industrije.

Podneo sam žalbu da se radi studija na uticaj životne sredine, podneo sam žalbu ekološkoj inspekciji, građevinskoj inspekciji da se obustave radovi, pa sam pisao urgenciju načelniku inspekcijskih službi da se izađe na teren. Do dana današnjeg niko nije izašao, a vrapci u Čačku znaju šta se pravi, vidi se koji je objekat u pitanju, vidan je i upadljiv. Međutim, Gradska uprava u Čačku ne želi da postupi po zakonu, puni privatne džepove„, kategoričan je Božović.

Asfaltna baza je zajednički poduhvat firmi Srbijaautoput i čačanskog Cemproma, čiji su vlasnici u rodbinskim odnosima sa Velimirom Ilićem, nekadašnjim ministrom. Odgovorni izvođač radova je njegov nekadašnji politički saborac Mihajlo Marković.

Baza još uvek ne radi. Nije spremna niti je puštena u pogon. Studija još uvek nije predata na javnu raspravu, a podnosilac žalbe još uvek nije video šta kaže studija. Naša predviđanja su da će baza početi da radi krajem oktobra, početkom novembra.  To će biti najsavremenija eko baza u Srbiji, sa minimalnim mogućnostima emitovanja štetnih materija, bar me tako uveravaju stručnjaci iz baze i stručnjaci koji rade studiju uticaja na životnu sredinu„, navodi Marković.

Međutim, šta ćemo sa voznim parkom, sa kamionima, sa prašinom, sa asfaltom koji nije ekološki. Iz baze izlazi asfalt, dovozi se bitumen. Gde je otpadni materijal, gde će to da se lageruje? Firma će funkcionisati na ovako malom placu gde su tri firme. Tu je proizvodnja bandera koja je veoma glasna, betonjerka koja radi punim kapacitetom. Biće u opticaju 150 kamiona. Da li tu ima života„, pita Božović.

Božović kaže da je u svojoj borbi sam, apodršku nije dobio ni od mesne zajednice Preljina. Ipak kako kaže, veruje da će doći do pravde, ako ne u Srbiji onda pred medjunarodnim sudovima.

„Tražio sam podršku mesne zajednice, ali su mi rekli da je predsednik MZ dao ostavku, da mesna zajednica ne funkcioniše. Međutim, lično piznajem vršioca dužnosti mesne zajednice. Za njihove potrebe postoji mesna zajednica, za njihove manifestacije gde dolaze opštinari da drže besede. Sastaju se u kafani, a za pomoć građanima Preljine ne postoje. Nadam se da će meni neko pomoći, da ću dobiri zaštitu. Ako mi niko ne pomogne ja ću se boriti sam.  Svojim telom i mesom braniću svoje domaćinstvo. Spremam sam život da dam. Oni smatraju da im niko ništa ne može, ali lično mislim da u ovoj državi ima bar 10 odsto poštenog naroda, pa će oni reagovati na ovaj njihov javašluk“, završava Dragan Božović.