Kad trenuci iz prošlosti ponovo zasvetle

880

Povodom 140 godina od rođenja zavičajne književnice Danice Marković, u petak 20. decembra u Galeriji Gradske biblioteke otvorena je izložba „Trenuci u svetlosti autora Olivere Nedeljković.

Izložba sagledava raskošni svet poezije i proze Danice Marković, ali i potresnu biografiju žene koja je nadilazila ondašnje stereotipe i bila dovoljno smela da načini iskorak, u svakom smislu.

Publiku je na početku pozdravio direktor Biblioteke dr Bogdan Trifunović kazavši da je ovom izložbom, između ostalog, još jednom istaknut značaj zavičajnog nasleđa i lokalne kulturne baštine, kao i sećanja na Danicu Marković koja se svrstava rame uz rame sa Vladislavom Petkovićem Disom, Brankom V. Radičevićem, Branom Petrovićem i drugim čačanskim velikanima.

Srpska orhideja, kako je najznačajniju pesnikinju prve polovine 20. veka nazivao čuveni Antun Gustav Matoš, rođena je 1879. u Čačku gde je živela nepunu godinu. Uprkos tome, Čačak je oduvek smatrao svojom i ponosio se njenim stvaralaštvom. Živom spomenu na književni opus ove pesnikinje, rodni grad je doprineo imenujući po njoj ulicu na Ljubićkom keju, a brojni stvaraoci i istraživači lokalnog kulturnog nasleđa bavili su se njenom biobibliografijom, priređivali njene knjige, sabirali rasejane rukopise i tumačili njeno lirsko i pripovedno delo: Siniša Kordić, Ranko Simović, Milenko Pajić, Radovan Marinković, Miodrag Jaćimović, Miladin M. Vukosavljević, Radoš Ž. Madžarević, Zoran Marinković i mnogi drugi. Naročitu ulogu u ovoj misiji imali su bibliotekari Gradske biblioteke u Čačku Milica Baković, Marija Orbović, Danica Otašević kao i Olivera Nedeljković, bibliotekar-savetnik Zavičajnog odeljenja i autor izložbe „Trenuci u svetlosti”.

U svom obraćanju ona je zahvalila porodici Ćoćić, Narodnom muzeju i Međuopštinskom istorijskom arhivu Čačak za dragocenu pomoć u realizaciji ovog programa i pročitala izuzetno potresnu biografiju Danice Marković završivši rečima:

„Umrla je rano, nepokolebljivo se boreći do poslednjeg daha, sa oskudicom, nedaćama, predrasudama i palanačkim mentalitetom. Hodala je uzvodno, protiv struja koje nude lagodan život i mogućnost da se čovek oseća značajnijim nego što jeste. Zato ju je čitav vek nadživelo stvaralaštvo, zbog koga večeras i delimo ove trenutke obasjane svetlošću iz pesnikinjinog imena.”

Izložbenu postavku čini dvanaest plakata koje je dizajnirao Milenko Savović, kao i odabrana literatura i dokumenti koji javnosti predstavljaju neke do sada nepoznate detalje o životu i stvaralaštvu Danice Marković. Na ovoj izložbi, uz dve od tri za života objavljene knjige Danice Marković koje poseduje čačanska Biblioteka, prvi put je izložena i jedna knjiga iz njene lične biblioteke. To je knjiga pesnikinjinog savremenika, njenog i Disovog prijatelja, Milana Vukasovića na kojoj je Danica Marković svojim potpisom ostavila trag čitanja.

Kazivanjem stihova Danice Marković veče je upotpunila dramska umetnica Dragana Milošević Kuraica.