Edukacija o energetskoj efikasnosti

1269

ČAČAK(MNA) – U Čačku će u sredu biti održano predavanje za zaposlene u školama na temu energetske efikasnosti, koje se organizuje uz podršku resornih ministarstava, Stalne konferencije gradova i opština, lokalne samouprave i Nemačke organizacije za međunarodnu saradnju GIZ u okviru projekta „Energetska efikasnost u javnim zgradama“.

U više od 16.000 javnih zgrada u Srbiji, kao što su škole i obdaništa, postoje veliki potencijali za uštedu energije, i to ne samo kroz rekonstrukciju zasnovanu na principima energetske efikasnosti, već i primenu znanja o odgovarajućim načinima održavanja energetski efikasnih sistema.

U okviru Nemačke razvojne saradnje, Nemačka organizacija za međunarodnu saradnju – GIZ od oktobra 2015. godine u Srbiji realizuje projekat „Energetska efikasnost u javnim zgradama“.

Projekat ima za cilj povećanje energetske efikasnosti u javnim zgradama sa fokusom na 6.500 škola i vrtića.

Izrađene su Nacionalna tipologija škola i Nacionalna tipologija vrtića. U Nacionalnoj tipologiji škola izneti su podaci do kojih je došao tim Beogradskog Univerziteta nakon prikupljanja i analize podataka za nekoliko hiljada škola u Srbiji.

Uzimajući u obzir njihovu starost, način gradnje, veličinu, površinu, vrstu prozora, izolaciju i mnoge druge činjenice, Nacionalna tipologija škola opisuje presek stvarnog i idealnog stanje školskih zgrada iz ugla energetske efikasnosti.

Takođe, svrstavajući ih u kategorije, na vrlo konkretan način ukazuje koje mere rekonstrukcije u cilju postizanja energetske efikasnosti je najbolje preduzeti i time daje osnovu za donošenje odluke koje škole, kada i kako renovirati.

Pored ulaganja u energetski efikasne rekonstruktivne mere, značajan faktor energetske efikasnosti je znanje. Da bi se ulaganja isplatila vaeoma je važno da oni koji održavaju infrastrukturu, njome upravljaju ili je koriste, poznaju i primenjuju mogućnosti za uštedu energije.

Upravo s tim ciljem, nakon obuka za domare domare škola i vrtića iz 20 opština i gradova širom Srbije, Privredna komora Srbije, uz podršku GIZ-a, resornih ministarstava, Stalne konferencije gradova i opština i lokalnih samouprava, organizuje program edukacije na temu energetske efikasnosti za zaposlene u školama.

Jednodnevne pilot obuka za direktore i nastavnike održane su tokom februara u Kraljevu, Nišu i Pančevu. Pilot obukama obuhvaćeno je 18 osnovnih i srednjih škola sa teritorije ovih gradova.

Nakon probnog perioda, zbog velikog interesovanja, obuke su ponovo održane u Nišu i Kraljevu, a tokom aprila održavaju se u Čačku i Beogradu (10. aprila), Apatinu i Novom Pazaru (11. aprila), Priboju (16. aprila) i Kragujevcu (17. i 18. aprila).

Cilj obuka je da se unaprede znanja i sposobnosti, ali i promene navike, zaposlenih u obrazovanju u oblasti energetske efikasnosti i time obezbedi primena ključnih mehanizama racionalne upotrebe energije u praksi.

Polaznici obuke birani su s obzirom na uloge, ovlašćenja i odgovornosti koje imaju, a u izboru škola u kojima se realizuje obuka vodilo se računa i o tome da su domari tih škola prošli obuku u oblasti eneregetske efikasnost.

Da bi se polaznicima pružilo što više informacija i primenjivih ideja za racionalno korišćenje i uštedu energije, u program obuke uključena su i veoma konkretna uputstva – od toga kako se pravilno provetrava učionica, do toga koliko se može uštedeti ako se na kraju dana isključe svi izvori energije kao što su osvetljenje i kompjuteri.

Ideja obuka je da će, ukoliko su informisani i prate dostignuća i novine važne za uspešno funkcionisanje škole, direktori utoliko brže i lakše omogućiti da nove ideje i inovativni pristupi budu primenjeni u školi kojom rukovode.

Sa druge strane, nastavnici, to jest stručni saradnici, u prilici su da, po povratku sa obuke, omoguće širenje znanja i razvijanje eneregetski efikasnih navika kod zaposlenih u kolektivu.

Podršku u organizaciji i sprovođenju obuka u školama pružaju i energetski menadžeri, kao i predstavnici Gradskih uprava, među kojima su i Kraljevo, Niš, Užice, Bajina Bašta i Priboj s kojima je GIZ nedavno potpisao Memorandum o saradnji u ovoj oblasti.

Po završetku obuke GIZ dodeljuje posebne zahvalnice školama za izuzetan doprinos i angažovanje na polju racionalne upotrebe energije i unapređenja energetske efikasnosti.

U okviru projekta „Energetska efikasnost u javnim zgradama“ kreiran je i priručnik za nastavnike “Igraj za energiju” i istoimena društvena igra namenjena učenicima viših razreda osnovnih škola, koji će im poslužiti da se detaljnije upoznaju sa prednostima primene principa energetske efikasnosti i obnovljivih izvora energije.

Foto – ilustracija, prirodasrbije.rs