Racković – Ponosni smo na nagradu za jubilarni Memorijal

535

ČAČAK – Kraj godine koja će biti zapamćena po samoizolaciji i socijalnim distancama, termina nepojmljivih kada je savremena umetnost u pitanju, doneo je jednu izuzetnu vest vezanu za Umetničku galeriju “Nadežda Petrović“ – izložba 30. Memorijala Nadežde Petrović ponela je nagradu za autorsku izložbu godine u Srbiji, izjavila je danas, Mirjana Racković kustos i muzejski savetnik u ovoj ustanovi kulture.

Društvo istoričara umetnosti Srbije (DIUS), kao strukovna organizacija profesionalaca koji se bave autorskim i teorijskim doprinosom savremenoj umetničkoj sceni, odlučilo je da izložbe 30. Memorijala pod nazivom “Na jug, na jug! Idemo na jug!“ i izložba “Refleksije našeg vremena – Akvizicije 1992-2017“ u organizaciji MSU iz Beograda ravnopravno su nagrađene kao najznačajnije izložbe godine 2020. godine u Srbiji, podsetila je ona.

Prema njenim rečima, selektorka izložbe 30. Memorijala prof.dr. Sarita Vujković, istoričar umetnosti i direktorka Muzeja savremene umjetnosti Republike Srpske u Banjaluci, ovu smotru je koncipirala sa željom da jedna od najznačajnijih bijenalnih manifestacija na prostoru bivše Jugoslavije postane mesto ponovnog susreta i spajanja, specifična interakcija savremene umetnosti i publike u kontekstu njegove jubilarne šezdesetogodišnjice.

„Ona je prevashodno pošla od Nadeždinog angažovanja oko osnivanja prve likovne kolonije u Sićevu (1905) i ideje o južnoslovenskom kulturnom prostoru. Trideseta po redu izložba oslonila se na postjugoslovenski umetnički prostor koji još od vremena Nadežde Petrović, i pored državne razuđenosti i brojnih istorijskih i političkih turbulencija, ima homogene umetničke veze i neprekinute linije saradnje, bliskost umetničkih koncepcija i individualnih putanja, vidljivih i u novim praksama i umetničim pojavama“, kaže Racković.

Koncept Sarite Vujković, kako dalje navodi, u potpunosti je opravdao poverenje i Galerije kao organizatora i Saveta manifestacije koji je nju izabrao za selektora kao i stručne javnosti koja se izuzetno pozitivno izjasnila u smislu kvaliteta i koncepta izložbe, dobro osmišljene postavke, konteksta zastupljenih radova i iskoraka Memorijala ka kompleksnosti razmatranja raznovrsnih pozicija unutar sveta umetnosti, što potvrđuje i ovo priznanje.

Sa njom se saglasio, takođe kustos, ove ustanove kulture iz Čačka, Predrag Živković. On ponavlja da je jubilarna 30. izložba imala za cilj da na poseban način predstavi jednu od najznačajnijih manifestacija vizuelne umetnosti na prostorima nekadašnje Jugoslavije, i kaže da su svi u ovoj ustanovii veoma ponosni zbog nagrade.

„Bila je to veoma dobra postavka. Nov pristup crtežima, skulpturama, slikarstvu, a učešće će u ovoj smotri su uzeli i veoma mladi umetnici. Uostalom, svi učesnici, njih tridesetioro imali su prilku da razmene iskustva čemu je Nadežda i težila“, naglasio je on. Živković je podsetio da su radovi biili postavljeni u šest galerijskih prostora, a atraktivna umetnička dela izložena na pet lokacija.

Podsetimo, na izložbi 30. Memorijala održanoj od 3. oktobra do 10. novembra prošle godine na više lokacija u gradu, prezentovani su radovi 30 umetnika iz regiona (28 umetnika i dve umetničke grupe). Nagrade su dobili Mladen Miljanović iz Banjaluke (nagrada Memorijala), Vladimir Perić Talent iz Beograda (nagrada Galerije) i Katarina Alempijević iz Čačka (nagrada publike).

Osnivač i pokrovitelj manifestacije je Grad Čačak, a organizator Umetnička galerija “Nadežda Petrović“. Izložba je realizovana uz finansijsku podršku Ministarstva kulture i informisanja Republike Srbije kao i kroz partnerski regionalni projekat UNESKA “Teritorija kulture“ koji finansira Fond UN za izgradnju mira.