Učenice OŠ „Branislav Petrović“ na krovu Srbije iz književnosti

1953
Foto: Nenad Nešović/N2

Marija Bošković, učenica osmog razreda OŠ „Branislav Petrović“ iz Slatine kod Čačka, pobednica je Književne olimpijade na kojoj je učestvovalo oko 200 takmičara iz svih srpskih  ’kuća znanja’. Ovo nadmetanje iz književnosti održano je na Filološkom fakultetu u Beogradu, a Marija kaže za Nova.rs da je priprema trajala veoma dugo.

„Već četiri godine zajedno sa nastavnicima radimo na jeziku i književnosti i ovo je kruna našeg zalaganja. Nisu bila teška pitanja, ali je obuhvaćeno gradivo iz sve četiri godine starijih razreda“, ispričala nam je ona.

Foto: Nenad Nešović/N2

Kako kaže, sa svojim drugaricama uradila je više nego što je zamislila.

„Nisam ni svesna uspeha koji smo postigli, ali sam presrećna. Moram priznati da je i porodica bila veoma pažljiva prema meni tokom priprema. Trpeli su moju nervozu, knjige su bile razbacene po kući na sve strane, bila sam pod pritiskom, ali se na kraju sve to isplatilo“, kroz osmeh kaže Marija, dodajući da joj je književnost postala hobi.

Uprkos ovom velikom uspehu planiram da upišem prirodno-matematički smer u čačanskoj Gimnaziji, zaključila je ona svoje izlaganje.

Osmakinja Nevena Dragićević iz iste škole zauzela je 3. mesto i oduševljena je svojim dostignućem.

„Bolelo bi da nismo ništa uradili, obzirom na to da smo se baš dugo spremale. Kroz rad sa našom nastavnicom Bojanom Radulović Pantelić smo se zabavljale, ali smatram da nije sve u poenima“, kazala je ona za Nova.rs.

Foto: Nenad Nešović/N2

Prema njenim rečima nedavno su čitali ’Most na Žepi’, našeg nobelovca Ive Adrića, i sticajem okolnosti u ovom delu se pominju dva praznika na koje im je nastavnica ukazala i dogodilo se da pitanje bude vezano baš za taj podatak.

„Bez njene sugestije to verovatno ne bismo zapamtile, ali sve u svemu pitanja nisu bila teška iako je bio veliki psihološki pritsak na nama“, rekla je Nevena.

Takođe, Radulović Pantelić ih je savetovala da prilikom rada na testu koji je trajao 90 minuta, prvih pola sata samo iščitavaju pitanja i razmišljaju o odgovorima.

„Zadatke smo počeli da radimo tek nakon toga, i to običnom olovkom, a na kraju smo ih samo pocrtali hemijskom i to jednom“, ispričala nam je Nevena koja planira da upiše isto što i njena drugarica Marija.

Milici Jeličić je falio samo jedan bod kako bi zauzela treću poziciju, ali ona navodi da ništa nije izgubila, jer je to bilo jedno fantastično iskustvo za nju.

„Svesna sam činjenice da posedujem znanje, a naš timski rad je zanovan na, pored učenja, druženju, zabavi i zadovoljstvu. Nameravam da upišem farmaceutski smer u Medicinskoj školi u Čačku, a ovo je ogroman uspeh za nas i biće mi veoma drago ako ga neko posle ove generacije ponovi“, rekla nam je Milica.

Da ovo škola ima velike talente svedoči i Jana Stanojević, koja 30. maja ide na takmičenje iz gramatike, koje će se takođe održati na beogradskom Filološkom fakultetu.

„Imali smo dogovor sa nastavnicom da dnevno radimo po dva sata, kako bismo se posvetile i drugim predmetima, ali ga nismo ispoštovale“, rekla je ona, dodajući da se nada pobedi.

Prema rečima nastavnice Bojane Radulović Pantelić, deca su naučila mnogo od nje, ali i ona od njih.

„Hranim se druženjem sa devojčicama i preponosna sam zbog njihovih uspeha. Imajući u vidu da je epidemija koronavirusa kako u svetu, tako i kod nas, bilo je diskutabilno da li će takmičenje uopšte biti održano. Bez obzira na sve to, one su imale volju, strpljenje, trudile se, ali pre svega gajile i gaje neopisivu ljubav prema srpskom jeziku“, istakla je ona za Nova.rs.

Foto: Nenad Nešović/N2

Kako nam je ispričala, Mariji Bošković je ovo treće takmičenje na kojem osvaja maksimalan broj poena.

„Na nadmetanjima održanim prethodnih godina, Marija, Milica, Nevena i Jana su osvojile sve što se moglo osvojiti. Poslednjih nekoliko meseci su svakodnevno čitale i radile zadatke. Ujedno smo se lepo družile, a više od poena znače svi zajednički trenuci posvećenog rada, jer smo podelile ljubav prema jeziku i književnosti“, ponovila je nastavnica.

Ovaj rezultat je, kako kaže, sada vidljiv drugima, ali on je bezbroj malih koraka ove dece i radovala se svakom.

„Poznavanje jezika i književnosti će biti veoma važan temelj njihove budućnosti, bez obzira čime se u životu budu bavile. To niko ne može da im oduzme“, zaključila je ona u izjavi za naš portal istakavši da veliku zahvalnost duguje kolegi Igoru Divcu koji je menjao dok je bila na porodiljskom odsustvu.

Foto: Nenad Nešović/N2

Sve naše sagovornice i nastavnica su se složile da je svaki takmičar pre svega radnik, logičar i srećnik.

Inače, OŠ „Branislav Petrović“ u Slatini pohađa oko 300 đaka, a njih 43 završavaju osmi razred. Ako se to uporedi sa drugim školama, koje imaju i po pet šest odeljenja osmaka njihov uspeh još više dobija na značaju.