U Srbiji samo 8,5 odsto stanovnika ima sve zube dok 9,3 nema nijedan

1397

U Srbiji samo 8,5 odsto stanovnika ima sve zube, a 9,3 nema nijedan. Da li bi zbog tih podataka trebalo nešto hitno menjati u zdravstvenoj politici ?

To je bila tema Jutarnjeg programa TV PRVA u kojoj su govorili prof. dr Berislav Vekić, državni sekretar u Ministarstvu zdravlja, psihoterapeut Predrag Petrović i predsednik komisije za izradu Zakona u psihoterapiji i prof. dr Vitomir Konstantinović, direktor stomatološke Komore.

Stomatolozi navode da 90 odsto opšte populacije ima neki problem sa bolestima zuba i usta potvrđuju da smo bezuba i krezuba nacija.

„Potrebno je krenuti od preventive, ali se tako sporije stiže do protetike. Zub može mnogo da trpi. To što ne vidimo kako se bakterije iz usne duplje šire ka drugim organima možda je najopasnije. Ako se pojavi samo mala tačkica na zubu, može proizvesti niz komplikacija – pre svega u kompletnom sistemu za varenje. U praksi se takođe pojavljuje opadanje kose, ali ako se čuvaju zubi biće sačuvani i srce, bubrezi, zglobovi, pluća, ali i zdravlje celog organizma“, ističu stomatolozi.

Kome vredi zdravstvena knjižica ? 

Prof. dr Berislav Vekić, državni sekretar u Ministarstvu zdravlja navodi da populacija od 25 godina svakodnevno održava higijenu zuba, tj. peru ih dva puta dnevno. Na pitanje novinara zašto najširoj populaciji RFZO ne plaća popravku zuba, jer se onda javljaju i mnoge druge bolesti on kaže da se mora popularizovati značaj prevencije.

„U 2017. godini obavljeno je 1.765.000 pregleda u državnim stomatološkim ordinacijama, kada  je utvrđeno 32 %  postojanja karijesa. Mi smo Zakon definisali po evropskim standardima, sprovodimo određene aktivnosti u osnovnim i srednjim školama jer želimo da đaci dođu u klinike na preventivne preglede“, rekao je on.

Na konstataciju novinara da je za svakog prosečnog građanina Srbije odlazak kod stomatologa veliki izdatak Petrović kaže da se „menja tema“.

„Tema treba da bude preventiva. Država omogućava potpuno besplatne preglede školarcima i studentima do 26. godine. Odgovornost je i na roditeljima i školama“, kaže on.

Međutim niko od gostiju nije odgovorio na konkretno pitanje da li ljudi koji imaju pokvarene zube, ali, takođe, i niska primanja, ili su, pak, socijalni slučajevi kako da izdvoje novac za zubara.

„Mi smo stalno suočeni sa takvim pitanjima. Samo zaposleni imaju pravo na prvu pomoć, npr. da se zub otvori i konstatuje neka infekcija“ rekao je on dodajući da država pokriva troškove svih problema koji se tiču maksiofacijalne regije.

Foto – nezavisne.com