Stižu novi porezi na imovinu, koliko ćete više platiti

550

Građani Čačka šokirani su novim poskupljenjima  poreza na imovinu i kažu da je to samo jedna kap, koja je prelila ionako prepunu čašu u uslovima pandemije koronavirusa, zatvaranja u kućama i ističu da ne znaju kako da izađu na kraj sa silnim obavezama koje im država i lokalna samouprava nameću.

Prema rečima načelnika službe za lokalnu poresku administraciju, Dula Savkovića, poskupljenje se beleži kod poreza na imovinu za stanove. Prošle godine ta suma je bila u prvoj zoni po m2 80.361, 97, a ove je 82.390, 86 dinara, u drugoj je sa 80.064, 91 skočila na 81.947, 39 RSD, u trećoj je sa 82.537, 92 porasla čak na 86.719, 89, u četvrtoj sa 69.119, 82 otišla na 77. 990, 46, dok se u petoj beleži pad sa 65. 464, 45 na 26.386, 37 dinara, kazao je on.
Na naše pitanje na osnovu čega se iznos utvrđuje, on kaže da se u obzir uzima prodaja stanova, a ukoliko do nje ne dođe utvrđuje se prvom sledećom cenom.
Bojana Karović ima stan površine 64 metra kvadratna u Čačku, u drugoj zoni i kaže da na godišnjem nivou plaća oko 8000 dinara poreza na imovinu.
„Smatram da je to veliki namet imajući u vidu uslove u kojima živimo. Cene nenormalno rastu, ja i suprug smo zaposleni, imamo sina, ali jedva izlazimo na kraj sa obavezama, kao i većina Čačana. Dok platimo ratu za kredit, jer smo stan kupili pre nekoliko godina, zatim dečak ide u vrtić i tu izdvajamo oko 9000 dinara mesečno, treba se prehraniti…Za ovu godinu još nam nije stiglo rešenje, ali znam da su iz godine u godinu sve veće obaveze. I to nam je prevelika stavka“, rekla je ona za Nova.rs.
Četvoročlana porodica Marić poseduje stan u prvoj zoni, površine 55 m2, ali ni njima još uvek nije stiglo rešenje za porez na imovinu za tekuću godinu.
„Prošle godine taj iznos je bio oko 12.000 dinara, ali moramo da napomenemo da mi nismo prijavljeni na toj adresi. Zbog toga plaćamo naknadu za luksuz, ali se pitamo kakav je to luksuz budući da nas četvoro živimo u 55 metara kvadratnih. Sticajem okolnosti prijavljeni smo u selu kod roditelja, ali i to je veliki iznos za tu kvadraturu“, ocenjuju Marići za naš portal i ističu da su generalno građanima nameti sve veći, a džepovi sve plići.
Inače, porez na imovinu je izvorni prihod grada Čačka, on ostaje gradskoj kasi i nije deo poreskog zahvatanja koji se uplaćuje u republički budžet odakle se samo deo vraća lokalnoj samoupravi gde je ubran. Služi za komunalna investiranja poput izgradnje i obnove saobraćajnica, vrtića, škola, zdravstvenih ustanova, sportskih objekata, a odluku o visini te naknade donosi Gradsko veće.
Foto, ilustracija