Radni tim za praćenje korona virusa – Pokušavamo da izbegnemo najgori scenario

750

ČAČAK – Pokušavamo da izbegnemo najcrnji scenario kako ne bismo došli u potpuni kolaps. Da li ćemo uspeti? Treba nam pomoć građana, verujte. Njihova pomoć nam je sada najneophodnija“, izjavio je danas novinarima rukovodilac Radnog tima Čačak epidemiolog dr Mihailo Luković.

On je istakao da ceo tim zajedno sa lekarima pokušava da napravi reorganizaciju zdravstvenog sistema u Čačku kako ne bismo doživeli potpuni kolaps.

„Sagledavajući trenutnu situaciju, tražio sam da se kolege direktno izjasne o situaciji kako bismo zajedno što bolje izašli iz ove veoma teške situacije. Da smestimo sve ljude u bolnicu da ne leže po hodnicima i da ne postavljamo šatore u bolničkom krugu“, naglasio je dr Luković.

Prema podacima direktor čačanskog Zavoda za javno zdravlje, dr Aksentije Tošić, u 15 časova kada je saopštio novinarima, na teritoriji Moravičkog okruga od 10. juna do danas je 96 pozitivnih osoba, i to 85 u Čačku, 7 u Gornjem Milanovcu, 2 Ivanjica i 2 u Lučanima. Očekuju se rezultati za 148 poslatih uzoraka.

Dr Tošić je napomenuo da se broj pozitivnih, odnosno testiranih menja iz sata u sat.

Od 10. juna testirano je oko 900 ljudi. Testova za korona virus, istakao je dr Tošić, imaju sasvim dovoljno.

Dr Miroslav Sretenović, direktor Opšte bolnice u Čačku ponovio je danas da je situacija u Čačku jako ozbiljna i da je povećan broj pacijenata koji prolaze kroz prijemnu ambulantu i koji ostaju na bolničkom lečenju.

„Trenutno je 58 pacijenata hospitalizovano u Opštoj bolnici Čačak, uglavnom mlađe i srednje starosne dobi. Njihova klinička slika se kreće od blagih simptoma do veoma ozbiljnog zdravstvenog stanja, sa upalom pluća koje mogu da se iskomplikuju“, izjavio je direktor Opšte bolnice Čačak dr Sretenović.

On je apelovao na građanstvo da smanje kontakte, da se strogo pridržavaju propisanih mera i odluka naglasivši da je „situacija poprilično ozbiljna“.

„Za sada pokušavamo da novi paviljon Opšte bolnice ne ubacujemo u kovid sistem i zato smo napravili ovakav raspored sa odeljenima. A što se tiče Plave hale u Atenici ona trenutno ne zadovoljava uslove bolničkog lečenja koje je potrebno pacijentima koji nam se javljaju“, izjavio je dr Sretenović

 Opšta bolnica raspolaže sa 13 respiratora, od čega je jedan broj svakog dana zauzet na Odeljenju intenzivne nege. Svakog sekunda se taj broj menja.

Dr Miroslav Sretenović je još nednom napomenuo simptome koji se javlaju kod osoba koje su pozitivne na korona virus. To su: gubitak čula ukusa i mirisa, dijareja i respiratorni problemi.

„Imamo i zaraženih lekara, ali oni nisu zaraženi u bolničkim uslovima već u dodiru sa kontaktima sa strane“,potvrdio je Sretenović.

Kako je podsetio dr Mihailo Luković, dvadeset dva dana Čačak je bio bez izolovanog, pozitivnog slučaja na korona virus.

 

„Mislili smo da smo prošli najgore, ali ovo nas je sada sve iznenadilo“, dodao je epidemiolog Luković.

Nakon 28 dana i dvostruke inkubacije po pravilu proglašava se kraj epidemije. Prema rečima dr Lukovića, eskalacija i ponovna pojava broja obolelih je uglavnom došla nakon kontakata mlađih ljudi sa osobama iz Beograda.

„Derbi, ali brojne proslave i žurke doprinele su da sada imamo ovu veoma tešku situaciju“, naglasio je dr Luković.

Kako je naglasio rukovodilac Radnog tima, epidemiolog Mihalo Luković, posle 10. juna situacija se polako počela usložnjavati, ali su mislili da je to jedan blagi porast. Od 22. juna situacija je počela da se naglo pogoršava, tako da smo od 19 slučajeva tog dana došli smo do 160 koje smo imali juče.

„To je ogromno povećanje broja zaraženih“, dodao je na kraju dr Luković.

Podsetimo, pored grudnog, infektivnog i palijativnog, sada je i interno odeljenje pretvoreno u covid odeljenje i raspolaže sa oko 160 postelja.

Nakon obraćanja članova Radnog tima za borbu protiv korona virusa u Čačku, doneta je odluka da na teritoriji Čačka bude uvedena vanredna situacija.

Foto – Epicentarpress