Počeli pregovori o minimalnoj ceni rada, rok za dogovor 15. septembar

1107

Predstavnik sindikata UGS „Nezavisnost” Zoran Ristić rekao je da je prvi razgovor o novoj minimalnoj ceni rada u Srbiji između sindikata, poslodavaca i države završen zaključkom da ima osnova za povećanje minimalne zarade i da se pregovori nastavljaju u četvrtak. Rok za konačan dogovor je 15. septembar.

Ristić je, posle prvog razgovora s predstavnicima Unije poslodavaca, ministarstava rada i finansija, rekao da su na tom sastanku samo analizirani prametri za utvrđivanje visine minimalne cene rada i da je zaključeno „da ima uslova za povećanje minimalca”, prenosi Beta.

„Konkretni predlozi nisu iznošeni, samo je zaključeno da ima osnova za povećanje minimalca, pa je dogovoreno da se razgovori nastave u četvrtak“, rekao je Ristić.

Dodao je da su analize radili sindikati, poslodavci i oba ministarstva i da je danas analizu predstavilo Ministarstvo finansija. Kako dodaje, razmatrano je šest parametara – vrednost potrošačke korpe, kretanje zaposlenosti, rast bruto domaćeg proizvoda (BDP), potrošačke cene, rast produktivnosti i kretanje zarada.

Predstavnici reprezentativnih sindikata, Saveza samostalnih sindikata i UGS „Nezavisnost” su ranije izjavili da će tražiti povećanje od 32.000 do 34.000 da bi se, kako je dogovoreno prošle godine, 2021. godine minimalna cena rada izjednačila sa vrednošću minimalne potrošačke korpe, koja je u aprilu ove godine vredela oko 37.500 dinara.

Unija poslodavaca se nije saglasila s tim zahtevom i predložila je povećanje u skladu sa rastom BDP-a i inflacije, najviše do šest odsto, a za svako veće povećanje traži ustupak da se Vlada Srbije odrekne nekih poreza.

Prošle godine je ustupak Vlade bio da je privreda oslobođena naknade za nezaposlenost od 0,75 odsto.

Trenutno je minimalna cena rada, posle povećanja u proteklih nekoliko godina, 27.000 dinara, odnosno 155 dinara po satu rada.

Izvor: Beta, RTS, Insajder