Ovčar Banja postaje turistički centar – U planu gradnja hotela visoke kategorije, motela, Prirodnjačkog centra, staze za kajakaše…

676
(Foto: Goran Parezanović)
Izmenama i dopunama plana generalne regulacije Ovčar Banje previđena je gradnja hotela visoke kategorije, novih motela, aparmana, pansiona, kao i unapređenje ponude kroz gradnju Prirodnjačkog centra i terapeutsko-relaksacionih centara, saobraćajnica i biciklističko-pešačkih staza i staza za kajakaše.
Krajem prethodne godine iz Vlade je najavljeno da će Ovčarsko-kablarska klisura postati prirodno dobro, kao i da se očekuje gradnja novih turističkih sadržaja za šta je potrebno izmeniti plan generalne regulacije za ovo područje.
Kako se navodi u planu, izmene su donete na inicijativu JU Turistička organizacija Čačka, a u cilju usaglašavanja plana sa Uredbom o utvrđivanju Prostornog plana područja posebne namene Predela izuzetnih odlika Ovčarsko-kablarska klisura koju je donela Vlada Srbije, kao i stvaranja mogućnosti za izvođenje mnogih projekata koji su u planu Turističke organizacije, a koji do sada nisu mogli biti realizovani.
Površina Banje na teritoriji Čačka iznosi 31,85 ha, a planom je zemljište je podeljeno na površine javne i ostale namene.
Zemljište izvan građevinskog područja obuhvata površinu od 3,72 ha. Iz građevinskog područja su izuzete površine šumskog zemljišta i autohtone vegetacije. Kako se u planu navodi, neophodno je da se ove površine zaštite od svakog mogućeg neplanskog odlaganja komunalnog otpada, izgradnje, kao i da se neguju kao posebni predeoni elementi – biotopi. Deo koji obuhvata šumsko zemljište predstavlja posebnu kategoriju zelenog masiva Kablara, te i ako nije javnog karaktera neophodno je strogo kontrolisati bilo kakvu aktivnost, uz saglasnost nadležnih institucija.
Površina građevinskog područja je 28,12 ha. Zemljište u okviru građevinskog područja je podeljeno na površine javne i ostale namene. Površine javne namene obuhvataju 22,28 ha, a ostale namene 5,84 ha.
Javna namena – Gradnja medicinsko-rehabilitacionih centara
U okviru površina javne namene planirani su saobraćajne površine, komunalni sadržaji, centralne funkcije, banjsko-zdravstveno-obrazovni, turističko-edukativni i zdravstveni sadržaji, kao i javne zelene površine, reka i odvodni kanal u funkciji HE.
U okviru zone banjsko-zdravstveno-obrazovni sadržaji predviđena je izgradnja medicinsko-rehabilitacionih, kao i terapeutsko-relaksacionih centara. Takođe, u okviru ovog segementa planirana je i izgradnja Prirodnjačkog centra.
Na površini je namenjenoj turističko-edukativnim sadržajima planirana je izgradnja vizitor centra kao i drugih sadržaja turističkog karaktera.
Planom je predviđena delimična regulacija reke Morave i to do odvodnog kanala, dok se nizvodno zadržava prirodni postojeći tok. U zoni korita Morave do odvodnog kanala može se postaviti staza za kajakaše gde se mogu organizovati takmičenja u slalomu i spustu.
Ostale namene – Gradnja hotela visoke kategorije
U okviru površina ostale namene planirani su stambeno-turistički, sportsko-rekreativni i banjsko-zdravstveni sadržaji.
U okviru zone predviđene za stambeno-turističke sadržaje dozvoljena je rekonstrukcija i nadgradnja do spratnosti P+2 gde se umesto stambenih jedinica mogu organizovati smeštajne jedinice koje je funkcionalno moguće povezati i sa sadržajima Wellness centra.
Na ovom prostoru moguće je izgraditi i novi objekat u funkciji stanovanja sa delatnostima, ili samo sadržaja turistikog karaktera (smeštaj, usluge). Takođe, tu se mogu izgraditi i novi objekti u funkciji stanovanja ili samo sadržaja u funkciji turizma (hotel, apartmani i sl.)
U okviru postojećeg objekta stare železničke stanice potrebno je organizovati sadržaje turističkog karaktera koji će se uklopiti u vidove turizma i van obuhvata ovog plana (planinarenje, planinski biciklizam, lov i sl.)
U zoni koja je namenjena turističkim sadržajima prostor je već delimično izgrađen i to objektima lošeg kvaliteta ili objektima koji su van funkcije. Od kvalitetnijih objekata izdvajaju se restoran i kafana uz staru magistralu.
U delu ove zone planirana je isključivo izgradnja hotela visoke kategorije sa 4 ili 5 zvezdica, dok je na ostalim površinama moguće graditi objekte drugih isključivo turističkih funkcija (hoteli nižih kategorija, moteli, pansioni, odmarališta, objekti za smestaj starih lica, vizitor centar i prateće ugostiteljske i uslužne funkcije).
 
Sportsko-rekreativni sadržaji se mogu organizovati u okviru objekta (bazen, teretana, Wellness, sportska dvorana i sl.) i na otvorenom. Na otvorenom organizovati akva zabavni park, mini golf, fitnes park i sl.
Planom je predviđeno da se ceo blok organizuje kao jedinstvena funkcionalna celina, odnosno nije moguće usitnjavanje i preparcelacija u okviru bloka radi izgradnje manjih objekata. Takođe, planirana je i gradnja teniskih terena, terena za odbojku, košarku i sl. kao i objekata koji podržavaju kajak stazu koja se može organizovati na toku reke Morave.
Izgradnju većih sportskih površina (fudbalski teren i sl.) planirati na teritoriji opštine Lučani prilikom izrade PGR za Ovčar Banju na teritoriji te opštine.
U okviru prostora namenjenog banjsko-zdravstvenim sadržajima postoje već izgrađeni objekti koje se radi formiranja zone moraju porušiti ili funkcionalno prilagoditi i transformisati u skladu sa planiranim sadržajima.
Saobraćajnice
Planom je ceo prostor južno od Ulice br. 1 predviđen za nove sadržaje pa je shodno tome, u okviru njega data potpuno nova saobraćajna mreža u cilju povezivanja prostora severno i južno od ovog pravca.
Naime, iskorišćen je položaj starog mosta i ispod njega planirana potpuno nova saobraćajnica (Ulica br. 2) sa profilom koji se sastoji od kolovoza širine 6m i obostranih trotoara po 1.5m. Ova nova saobraćajnica se pruža paralelno sa Ulicom br. 1 i nastavlja prema Lučanskom delu Ovčar Banje. Duž ove saobraćajnice formiran je parking za autobuse i taksi vozila dok se sa dve poprečne saobraćajnice vezuje na Ulicu br. 1 Ulica br. 5 potvrđena je po postojećem stanju do mosta ma Zapadnoj Moravi – planirane Ulice br. 2, tako što je predviđen njen prelazak preko budućeg trga u koridoru širine 5m, koji se čuva od fizičkih prepreka, kako bi ovim pravcem mogla saobraćati motorna vozila u slučaju eventualnih poplava.
Porazumeva se da će trg u celosti biti popločan istim zastorom uz postavljanje zaštitnih stubića kako bi se fizički definisala trasa mogućeg kolskog saobraćaja i onemogućio ulazak vozila na trg. Sve planirane saobraćajnice date su sa kolovozom minimalne širine 5m, osim onih koje vode ka veoma nepristupačnim terenima u severnom delu klisure. Ove saobraćajnice imaju uzdužni nagib i do 15% i date su sa širinom kolovoza 4m i bankinama po 0.5m što bi činilo ukupan koridor od 5m. One imaju karakter kolsko-pešačkih ulica.
Biciklistički i pešački saobraćaj
S obzirom na specifičnost položaja i atraktivnost planiranih sadržaja na predmetnom prodstoru, posebna pažnja posvećena je pešačkom i biciklističkom saobraćaju. Pešačke površine u vidu staza, trotoara platoa i trga, planirane su duž čitavog prostora u cilju bezbednog kretanja pešaka kao i mogućnosti njihovog okupljanja i organizovanja manifestacija.
Sistemom biciklističko-pešačkih komunikacija omogućeno je povezivanje svih sadržaja obrađivanog prostora sa ključnim pravcima kretanja. Mreža pešačko-biciklističkih staza i trotoara uz gotovo sve kolske saobraćajnice omogućava bezbednost svih učesnika u saobraćaju.
Rani javni uvid u izmene PGR trajaće do 27. februara 2021. godine.
I. M. Ekapija