Mame (ni)su zakon – Izmene Zakona o finansijskoj podršci porodici 2020.

1572

Do dugo očekivanih izmena Zakona o finansijskoj podršci porodici sa decom ipak neće doći ove godine, rekao je pomoćnik ministra za rad Saša Trandafilović na sednici Odbora za rad Narodne skupštine, a saopštila je inicijativa Mame su zakon. Kako je rekao Trandafilović, izmene Zakona očekuje tek u okviru budžeta za 2020. godinu.

Predstavnica inicijative Mame su zakon i poslanica Stranke moderne Srbije Tatjana Macura je za Insajder potvrdila da je od pomoćnika ministra za rad Saše Trandafilovića juče dobila potvrdu da do obećanih izmena Zakona ipak neće doći ove godine.

Naime, na sednici Odbora za rad gde razgovaralo o rebalansu budžeta za 2019. godinu Trandafilović je, odgovarajući na Macurino pitanje, rekao da će se ove godine isplate porodiljama vršiti po postojećem zakonu.

Poslanica Stranke moderne Srbije Tatjana Macura je na sednici Skupštine tražila da se na dnevni red doda Predlog izmena i dopuna Zakona o finansijskoj podršci porodici sa decom, koji je Skupštini upućen 25. septembra 2018. godine, međutim, za taj predlog glasalo je samo 12 poslanika i on nije prihvaćen.

„Objektivno, donošenje novog zakona ili izmena i dopuna traži određeno vreme. Ove godine ćemo izvršiti isplatu porodiljama po postojećem zakonu i obavezama koje dospevaju u narednih mesec – dva dana. S obzirom na proceduru potrebnu za izmenu Zakona o finansijskoj podršci porodici sa decom, ja mislim da ćemo vrlo uskoro videti Predlog zakona o budžetu za 2020. godinu kada će na dnevnom redu biti verovatno i to”, naveo je Trandafilović.

On je dodao će budžet za 2020. godinu biti razmatran uskoro, te da je „neminovno da će možda u paketu s tim budžetom biti razmatrane i izmene Zakona o finansijskoj podršci koje će obezbediti još veća prava”.

Ovo odlaganje stiglo je nakon najave ministarke bez portfelja Slavice Đukić Dejanović iz jula ove godine da je premijerka Ana Brnabić „ozbiljno shvatila da se mame ljute” i da su napravljene aktivnosti kojima će se proceniti finansijski potencijali i menjati zakon.

„Verujem da će se do jeseni pronaći modus za rešavanje tog pitanja”, navela je tada ministarka.

Podsetimo, skoro godinu dana od usvajanja izmena Zakona, početkom juna održan je prvi zvaničan sastanak resornih ministara, premijerke Ane Brnabić i predstavnika nevladinih organizacija na kome je bilo reči o izmenama Zakona o finansijskoj podršci.

Predstavnica Inicijative „Mame su zakon” Tatjana Macura za Insajder je rekla da je tada dogovoreno da za mesec dana bude organizovan novi susret, a da u međuvremenu bude urađena finansijska analiza predloga iznetih na sastanku. Dogovoreno je, kako je navela, i da će do narednog sastanka biti izrađen i nacrt izmena Zakona koji bi zatim trebalo da ide u skupštinsku proceduru.

Drugi sastanak do danas nije održan.

U rebalansu budžeta za 2019. izdvojeno osam milijardi za porodilje oštećene po starom zakonu

U Predlogu rebalansa budžeta za 2019. godinu izdvojeno je dodatnih osam milijardi dinara za isplatu naknada porodiljama, a kako objašnjava Macura za Insajder, taj novac nije namenjen za izmene i dopune Zakona o finansijskoj podršci porodici sa decom, već za ispravke loše isplaniranog budžeta za 2019. godinu.

„Taj novac biće izdvojen za porodilje koje su se porodile pre 1. jula 2018. godine, odnosno pre nego što su na snagu stupile poslednje izmene Zakona, te nema veze sa traženim izmenama”, objašnjava Macura i dodaje da se za sada „ništa nije promenilo”.

Zakon o finansijskoj podršci porodici sa decom usvojen 1. jula 2018. godine uveo je neke pozitivne promene, povećavajući krug žena kojima je obezbeđena pomoć i na one koje su zaposlene na autorskim ugovorima i ugovorima o delu, ali je gotovo od samog početka njegove primene naišao na kritike civilnog društva.

Većina kritika usmerena je na novi način obračunavanja naknada po kome je sa 12 na 18 povećan broj meseci koje žena mora raditi u kontinuitetu kako bi primila pun iznos svoje plate. Zbog te, kako je navedeno, diskriminatorske odredbe pojedine trudnice i porodilje primaju mesečne nadoknade čak i niže od 1.000 dinara budući da Zakonom nije određen minimalni iznos naknade.

Izvor: Insajder, www.insajder.net