Luković – Za programe u Domu kulture tražila se karta više

1834

ČAČAK – Za sve sadržaje čačanskog Doma kulture koji su organizovani u toku 2018. godine tražila se karta više, izjavio je danas direktor te ustanove, Radisav Luković.

Prema njegovim rečima, zahvaljujući kvalitetnim programima, Čačani su imali priliku da uživaju u veoma raznolikom programu.

„U tome smo zausta uspeli. Sve manifestacije su bile odlično posećene, a tačan broj gledalaca znaćemo početkom januara, kada budem dobio izveštaj od svih urednika“, naveo je Lukovuć. On je podsetio da je, takođe, organizovan niz nekomercijalnih programa, edukativnih, kulturno-umetničkih, pa čak i besplatnih koncerata.

„Imali smo veoma raznovrstan program, bilo je sadržaja za svačiju dušu. Posle više od dve decenije na sceni ove ustanove izvedena je opera, a sledeće godine planiramo da ljubiteljima ovog segmenta umetnosti da priredimo „Figarovu ženidbu“- tročinku, koja će trajati tri sata sa pauzama „, najavio je Luković.

On je istakao da traju pregovori o organizaciji i opere za decu, koja bi bila izvedena prvi put u ovoj ustanovi.

„Imaćemo dve operske predstave prilagođene dečijim uzrastima i najverovatnije će sve to biti besplatno. Planiramo organizaciju sjajnih pozorišnih predstava, ineresantne kulturno-obrazovne programe, književne večeri, edukativne radionice i dobre filmske naslove“, naglasio je Luković podsetivši da je u 2018. godini „Južni vetar“ oborio sve rekorde kada je posećenost u pitanju.

Jedna od pozorišnih predstava koja je zakazana za 20. mart naredne godine je „Šećer je sitan, ako nije u kocki“.

„U njoj je odlična glumačka postava, komedija, u kojoj, između ostalih, igraju Andrija Milošević i Sloboda Mićalović“, kazao je Luković i obećao da će učiniti sve napore sa zaposlenima u Domu kulture da se kvalitet sadržaja podigne na još veći nivo.

Ova ustanova je poslovala domaćinski, a zahvaljujući razumevanju i dobroj saradnji sa gradskim rukovodstvom svi planovi su realizovani, ocenio je direktor.

 

„NIJE TEŠKO BITI KULTURAN“

 

Zbog ružnih slika iz sale Doma kulture, gde je nakon filma neophodan ceo dan za njeno čišćenje odlučeno je da se u ovoj ustanovi pokrene projekat „Nije teško biti kulturan“ za decu od 6 do 10 godina.

„Mi njih nećemo vaspitavati, to čini porodica. Želimo da im pokažemo šta je kulturno, a šta nije. Nećemo im nametati našu volju, da nešto mora, već da im pokažemo šta je dobro, a šta loše“, najavio je on. Luković smatra da pojedini roditelji zbog životnog tempa i obaveza možda nemaju dovoljno vremena koje bi posvetili deci.

„Ja sam za to da neko ko je kompetentan pokaže i mojim mališanima, kojih imam dvoje, šta je u redu, a šta ne. Imamo glumačku radionicu i zaposlenog glumca Jocovića koji će izaći pred njih i objasniti kako se dolazi u pozorište, na koji način se sedi na stolici. Zapravo, problem nije kada neko od najmlađih podigne noge na stolicu, ali kada to učini neko ko ima između 20 i 30 godina to nije smešno ni zanimljivo, nego izaziva mučninu u stomaku“, istakao je on.

Prvi čovek čačanskog Doma kulture je rekao da će glumci ove ustanove napraviti pozorišnu predstavu namenjenu dečijem uzrastu koja će im ukazati na razliku između kulture i nekulture.

„Oni će kroz interakciju sa glumcima uvideti i sami. Tu se nećemo zaustaviti. Dovodićemo decu na književne večeri gde će, pored kulture ponašanja, na tim događajima uvideti zašto je bitna knjiga, čitanje, slušanje poezije… Želimo da im govorimo o koncetima, ali ne da im namećemo vrstu muzike, to je njihov izbor iako one nose određeni nivo ponašanja“, naglašava Luković.

Takođe, oni treba da znaju da je važno doći na koncert klasične muzike, jer nikada se ne zna da li će neko dete postatio virtouz na klaviru, violini…

„Mi ćemo im sve to predočiti, a na njima je odluka o prihvatanju ili neprihvatanju. I svaku narednu generaciju ćemo tako obučavati. Jedni će dolaziti, drugi odlaziti. Ta deca koja krenu kod nas za nekih 15 do 20 godina mogu svojim mališanima preneti tu vrstu kulture o kojoj smo govorili“, zaključio je Luković.