Izvršitelji po 19. put u FRA, bez dogovora sa kupcem

983

Radnici Fabrike reznog alata (FRA) po 19. put nisu dozvolili sudskim izvršiteljima i policiji da preuzmu pogon za proizvodnju kugličnih vretena.

Predsednik Industrijskog sindikata FRA Dušan Đelić, rekao je da radnici nisu sprečavali izvršitelje i policiju da uđu u pogon ali da nisu dozvolili da se zameni brava na vratima, jer je 1/3 objekta njihova.

Oni su tražili da se promeni brava na ulaznim vratima. Nismo mogli da to dozvolimo zato što je objekat zajednički, postoje jedna vrata gde se ulazi. Zanimljivo je da je i zemljište predato kupcu površine 26 ari, što je nepravilno, jer je izjednačio fizičko i pravno lice — smatra Đelić.

Prema njegovim rečima,  tokom leta razgovaralo se o pronalaženju rešenja za nastalu situaciju sa kupcem duga, izvesnim Mićom Kopitićem, ali kako kaže do dogovora nije došlo pošto je kupac postavio visoke zahteve.

Pomaka nema. On traži da mu se isplati vrednost nepokretnosti po proceni Poreske uprave, a ona se, prema nekim informacijama kreće i do 60 miliona! Takav predlog je odbijen i dalje se nastavilo sa izvršenjem. Podsećamo, ovaj pogon je prodat za 5,7 miliona dinara. Pitamo sudinicu, ako objekat mora da se proda zašto ga država nije prodala i uzela 60 miliona i isplatila dug. Zar se tako vodi računa o državnoj imovini. Mislimo da se radi o korupciji. Pitamo se dokle će ovo da traje rekao je Đelić.

Prema njegovim rečima, podneta je krivična prijava protiv sudije Dragice Urošević, ali tužilaštvo je odbacilo takvu prijavu.

Viši i Osnovnu sud odbacuju predloge za sprovođenje izvršenja nad privrednim društom Fabrike reznog alata, uz obrazloženje da je FRA od značaja za bezbednost Srbije. Očekujemo da se tako ponaša i postupa Privredni sud u Čačku. Tražimo izuzeće tužioca i zamenika tužioca iočekujemo da se delegira drugo tužilaštvo koje će raditi po zakonu i pravdi naveo je Đelić, podsećajući da ih je sudinica Dragica Urošević po drugi put kaznila, ovoga puta sa po 20.000 dinara.

On kaže da je u međuvremenu došlo i do problema sa bankom zbog duga iz 80-tih godina, koji je otpisan.

Ta informacija je uznemirila i zabrinula radnike. Ročište je zakazano za 9. oktobar pred Privrednim sudom u Čačku, jer je AIK banka podnela zahtev za otvaranje stečaja. Međutim, do stečaja neće doći jer AIK banka nije podnela uredan predlog za otvaranje stečaja, jer prethodno nije pribavila saglasnost Ministarstva odbrane objasnio je Đelić.

Đelić očekuje da će Ministarstvo odbrane pronaći način kako da zaštiti fabriku, jer je 80 odsto proizvodnje za namensku industriju.

Sudski izvršitelji pokušavaju da preuzimanjem pogona naplate dug od poravnanja sa jednom čačanskom privatnom firmom, koji je od 1.500.000 dinara u međuvremenu sa kamatama narastao na oko 4.600.000 dinara.

Rukovodsto FRA je kupcu objekta pre više meseci dostavilo ponudu kojim bi bio obeštećen tako što bi mu bilo isplaćeno 5.600.000 dinara, ali on je tu ponudu odbio i insistira na izvršenju.

Predstavnici sindikata FRA tvrde da se imovina fabrike koja vredi oko 200.000 evra prodaje za dug od 30.000 evra.

U ovom pogonu FRA se proizvode kuglična vretena za odbrambene raketne sisteme.

Pogon je osnovan 1986. godine, uz velike napore tadašnjeg rukovodstva FRA i grada Čačka, nabavkom programskih mašina engleskog proizvođaca Matriks teških po više desetina tona.

Radnici ističu da ovaj posao u Srbiji gotovo niko ne radi i da su isporučili vretena za pozicioniranje raketnog sistema „Morava“.

izvor, foto – ozonpress.net