Izbori u martu 2019. da se spreči rast opozicije?

994
Beograd, 16. marta 2018. - Predsednik Srbije Aleksandar Vucic obratio se danas naciji povodom dve teme od najveceg nacionalnog znacaja: Kosova i Metohije i pouplacione politike Srbije. FOTO TANJUG/ DRAGAN KUJUNDZIC/ bg

U vrhu Srpske napredne stranke ozbiljno se razmišlja o raspisivanju vanrednih parlamentarnih izbora sredinom januara sledeće godine, koji bi bili održani krajem marta 2019. – tvrde politički izvori Danasa.

Sagovornici našeg lista saglasni su da je takav scenario vrlo verovatan zbog trenutne krize na Kosovu i stalnih pritisaka na predsednika Srbije da potpiše neku vrstu pravno obavezujućeg sporazuma sa Prištinom, dok bi, prema njihovoj oceni, na unutrašnje-političkom planu, raspisivanjem izbora početkom januara SNS uhvatila opoziciju „na spavanju“.

Politikolog Boban Stojanović objašnjava da predsedniku Aleksandru Vučiću nikako ne bi išlo u prilog da pod pritiskom međunarodnog faktora potpiše sporazum sa kosovskom stranom, pa da onda nakon godinu dana izađe na redovne izbore. Prema njegovom mišljenju, mnogo racionalnija stvar za SNS i njenog lidera je da najpre izađu na birališta, kako bi obezbedili još četiri godine mandata, te da onda krenu u formalno zatvaranje priče oko Kosova.

– Još jedan razlog za skore izbore je i Savez za Srbiju, u kome SNS, prvi put nakon dužeg vremena, prepoznaje ozbiljnijeg protivnika. Savezu svakako ne bi odgovarali izbori makar u narednih šest meseci, jer bi za to vreme mogli da naprave neku ozbiljniju organizaciju i infrastrukturu. S tim u vezi, izvodi se zaključak da Vučiću odgovara da što pre ide na izbore – smatra Stojanović.

Prema njegovom viđenju, jedinu smetnju što skorijem raspisivanju vanrednih parlamentarnih izbora, mogu predstavljati lokalni izbori zakazani za 2020. godinu. Zbog toga, Stojanović ukazuje da će vladajuća većina verovatno tražiti model prema kome bi mogla da raspiše i lokalne izbore za proleće 2019. godine. On ne veruje da će čelnici lokalnih samouprava morati da podnose ostavke kako bi stvorili uslove za objedinjene izbore, već predviđa da bi SNS to mogla da sprovede kroz izmene Zakona o lokalnoj samoupravi ili Zakona o lokalnim izborima.

– Još jedan razlog usled koga je izvesno da bi izbori mogli da se održe, je to što bi na taj način Aleksandar Vučić dobio još šest meseci tokom kojih bi pregovori u Briselu bili zamrznuti. Zbog toga treba pratiti i situaciju u Prištini, jer me ne bi začudilo da se dogodi da Srpska lista izađe iz tamošnje vlade, kako bi izazvala izbore na Kosovu – kaže Stojanović i zaključuje da se Vučiću izlazak na birališta svakako isplati.

Bojan Klačar, politički analitičar, saglasan je sa našim prethodnim sagovornikom da je raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora početkom naredne godine veoma izvesno, jer se prema političkoj dinamici nazire da će 2019. godina biti veoma turbulentna, pre svega zbog kosovskog pitanja.

– Takođe, ukoliko izbori budu održani u redovnom terminu, to znači da bi SNS dao dovoljno vremena opoziciji, pre svega Savezu za Srbiju, da se konsoliduje. U suprotnom, ukoliko izbori budu raspisani početkom godine, SZS-u će ostati premalo vremena za profilisanje – obrazlaže Klačar.

Ipak, prema njegovom viđenju, konačna odluka da li će građani Srbije na proleće ponovo izaći na birališta, dominantno zavisi od Aleksandra Vučića.

Foto – Tanjug, Dragan Kujundzic