Ivan Đurović – Inspiraciju za slikanje nalazim svuda, u prirodi, okruženju….

2159

ČAČAK – Inspiraciju za slikanje nalazim svuda, u prirodi, okruženju, međuljudskim odnosima, knjigama iz istorije umetnosti, izjavio je večeras student četvrte godine FLU, Ivan Đurović, prilikom otvaranja izložbe u čačanskom Domu kulture u kojoj je učešće uzelo 35 umetnika.

On je publici večeras prezentovao, kako je rekao, figurativan rad koji predstavlja čoveka u stešnjenom prostoru, ali simboliku svojih dela nije želeo da otkriva.

„To prepuštam publici, oni treba da stvore svoju sliku o tome. Velika mi je čast što izlažem sa sjajnim ovdašnjim umetnicima“, istakao je on i dodao da nakon završetka studija želi da se vrati u rodni grad.

„Iskreno se nadam da će biti mogućnosti za to, voleo bih da živim i stvaram u Čačku“, naglasio je Đurović.

Njegova koleginica, Aleksandra Andžić predstavila je svoj autoportret – njen lični izražaj.

„Smatram da je dobro što se organizuju ovakva dešavanja. Moji planovi su da završim fakultet, odem u inostranstvo i tamo okušam svoju sreću“, rekla je ona za naš sajt.

Prema rečima organizatorke izložbe, Vesne Petrović, ovaj događaj, koji je organizovan i prošle godine naišao je na dobar odziv Čačana.

„Neki umetnici nisu bili vidljivi, ovo je prilika za to i nadam se da će prerasti u tradiciju. Imamo priliku da vidimo razne tehnike, teme…Izložba nije imala selekciju, dakle, svaki autor je postavio svoj rad za koji misli da će ga najbolje prezentovati“, rekla je ona.

Petrović je ujedno pozvala sve ljubitelje umetnosti da dođu i vide dela, kako mladih, tako i ostalih umetnika jer, kako je ocenila, zaista zavređuju pažnju.

Akademski slikar, Božo Plazinić je naglasio da ga raduje što dolazi nova generacija umetnika koja će prezentovati Čačak na najbolji mogući način.

„Ipak, šteta je što naš grad nema ateljee. Mladi stvaraoci nemaju baš najbolje uslove, međutim, imajući u vidu njihove ambicije koje su vrlo dragocene, iskreno se nadam da će se i oni popraviti“, ocenio je on.

Plazinić je naglasio da nam kultura nedostaje na svakom koraku, počev od najobičnijih životnih situacija do ovakvih izložbi. Govoreći o radovima studenata, smatra da se oni traže dok su na akademijama.

„Oni kroz školovanje dobijaju sopstvene izraze koji će ih izdvojiti iz mase. Nešto osobeno, vezano za njih same, a to se stiče iskustvom. Umetnost je ispoljavanje životnog stava i odrednica koje su bitne, možda i bitnije od same umetnosti“, zaključio je Plazinić.